7 نشانه خرابی کمک فنر خودرو

7 نشانه خرابی کمک فنر

7 نشانه خرابی کمک فنر خودرو

کمک فنر یکی از مهم ترین بخش های خودرو محسوب می شود و در صورت بی توجهی به آنها ممکن است با عواقب جبران ناپذیری مواجه شوید. یکی از مهم ترین تاثیراتی که خرابی کمک فنرها می تواند بر خودرو بگذارد کاهش کیفیت سواری است و در صورت عدم توجه به این مورد ممکن است ایراداتی حتی در سایر بخش های خودرو نظر شاسی نیز به وجود آید.

شاید بسیاری بروز ایراد در کمک فنر را جدی نگیرند اما کمک فنرها ارتباط بسیار مهمی با ایمنی خودرو دارند و در صورت بروز ایراد در این بخش و حاد شدن آن ممکن است مواردی نظیر عدم پایداری و یا حتی چپ شدن خودرو نیز رخ دهد.

این نوشته به مهم ترین نشانه های خرابی کمک فنرها می پردازیم که عبارت اند از:

1- تغییر ظاهری

در صورتی که بر اثر اعمال ضربات مختلف به خودرو ظیر تصادفات، کمک فنرها تغییر ظاهری بدهند، بانگاه به کمک فنرها و تشخیص تغییر در ظاهر آنها می توان بروز ایراد در این بخش را تشخیص داد. مشاهده افتادگی در یکی ار چهار گوشه خودرو نیر می تواند نشان دهنده خرابی کمک فنر باشد.

2- نشتی

سیال روغنی باید در کمک فنرها وجود داشته باشد اما در صورت مشاهده نشتی در کمک فنرها، حتما باید آنها تعویض شوند.

3- تکان های نا متعارف

اگر در جاده های هموار تکان های غیرعادی در خودور مشاهده شود یا در هنگام ترمز ردن قسمت جلو خودرو به مقدار زیادی به سمت پایین حرکت کند یا به اصلاح شیرجه بزند نشان دهنده خرابی کم فنرها است.

4- رقصیدن چرخ ها

اگر در حین عبور از پستی بلندی ها چرخ ها به طور دائم به سمت بالا یا پایین برود و به عبارتی بازی محورها و چرخ ها بیشتر شود این پدیده نشان دهنده خرابی کمک فنرها است.

5-کشیده شدن به یک سمت

اگر خودرو به یک سمت کشیده شود ممک است یکی از عوامل آن خرابی در سیستم تعلیق شامل، تایرها، فنرها و کمک فنرها باشد و باید این موارد توسط تعمیر کار مجرب بازدید شود.

6- فرسودگی نامتعارف تایرها

در صورتی که تایرها به صورت غیر عادی فرسوده شوند نشانگر بروز عیب در سیستم تعلیق به خصوص کمک فنرها است.

7- صدای اضافه

خرابی کمک فنر می تواند باعث ایجاد صدای تقه مانندی در هنگام عبور از دست اندازها شود به صورتی که شنیدن این صدا کاملا واضح خواهد بود. یکی از موارد ایجاد صدا می تواند ناشی از شل شدن پیچ نگهدارنده کمک فنر در جای خود باشد.

carproiran
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *